Güvenlik Sistemleri ‘ne firma,şahıs,bina,villa,siteler aklımıza gelecek bütün herkes ihtiyaç duymaktadır.

Güvenlik Sistemleri ‘nin uygulandığı alanlar üzerine,elimizden geldiğince biraz bahsedelim.

Kamera Sistemleri;Önce İşyeri Sahiplerinden Başlayalım.İşyeri Sahiplerinin Kamera Sistemi Kurdurmalarındaki Amaç,Hem İşyerlerinin Dış Etkenlere Karşı Güvenliğini Sağlamak Hemde  İşyeri Çalışanlarını Takip Etmek.Örneğin;İşyerinizde Olmadığınızı ve Kamera Sistemine Sahip Olmadığınızı Düşünün.Çalışanlarınız Bulunduğu İşe Ne Kadar Adapte Olmuş?İşlerini Ciddiye Alıyorlarmı?…(DİKKAT!!İşyerleriyle İlgili Yazdığımız Yazı Tamamen Örnekleme Amacı İle Verilmiştir).

Kamera Sisteminiz Yok

Güvenlik Sistemleri;günümüz Türkiye ‘sinde kesinlikle bir ihtiyaç haline gelmiştir ve güvenlik sistemleri ‘ nin bize sunduğu imkanlar,tartışmasız olarak ortadadır.

sa Bunları Anlayabilmeniz Mümkün Değil.Kamera Sisteminizin olduğunu Varsayarsak,Gözetim Altında Olduklarını Bildikleri İçin İşlerini Ciddiye Almayanlar Mecburen,İstemese Dahi Ciddiye Almaya Başlayacaktır.Buda Kamera Sisteminin Size Sağladığı Bir Avantajdır.Buda İşlerinizin Kalitesinin Artmasında Büyük Etken Olacaktır.İşyerleri Dışında Bina Ve Çevre Güvenliğinizide Kamera Sistemi Sayesinde Gözetim Altında Tutabilirsiz.Çevrenize Uygun Nasıl Kameralar Gerekiyorsa Muhafaza İçinde yada Harici IR(Gece Görüşlü)Kameralar,Speed Dome(Hareketli) Kameralar Kullanılabilir.Evlerdede Kamera Sistemlerine Günümüzde Sıkça Rastlanmaktadır.Evlerde Kamera Sistemlerinin Kullanılmasının Amacı %90 Gibi Yüksek Bir Oranla Ailelerin Çocuk Bakıcılarını Emanet Ettikleri Çocuklarını Dışardan İzleme İsteğidir.Bu Cihazlar Kullanıcının İsteğine Göre Bilgisayar Üzerine Adapte Edilmiş Şekilde,Harici Dijital Kayıt Cihazları Şeklinde yada Her İkisinide Kullanmak İstemiyorum Diyen Kullanıcılar İçin İp Kamera(Herhangi Bir Cihaza Bağlanmadan Sadece Modeme Bağlantı Kurulum İnternet Üzerinden İzlenebilen Kameralar)Sistemleri Kurulabilir.Bütün Cihazlar İçin Ortak Gereken Özellik ADSL Hattınızın IP Numarasını Sabitlemeniz Gerekmektedir.Yani Telekoma Başvurup Sabit IP Almanız Gerekmektedir.Nedeni İse Dışarıdan İnternet Üzerinden Ortamı İzlemek İçin ADSL’inizin IP Numarasını Yazarak,İzlemeniz Gerekmektedir.ADSL Standartların IP Numarası Dinamik(Değişken)IP Olduğu İçin Her Modemi Açıp Kapamanızda IP Numarası Değişecektir.Bu IP Numaraları Her Seferinde Öğrenmemek İçin Sabit IP En Mantıklısıdır.

Kamera Sistemlerinin Ne Kadar Fayda Sağladığını,Sadece Güvenliğimiz İçin Değil,

İşlerimizdede Kaliteyi ve Verimliliği Arttırdığını,Dünyanın Neresinde Olursanız Olun İnternet Üzerinden Sevdiklerinizi Emanet Ettiğiniz Kişileri ve İşyerlerinizdeki Çalışma Ortamının Nasıl İşlediğini Takip Edebilmenizi Sağlamaktadır.

Alarm Sistemleri;Alarm Sistemlerini Sanırım Bilmeyenimiz Yoktur.Bankaların,Kuyumcuların yada Bazı İşyerlerinin Dışında Işıkları Yanıp Sönen Bir Cihaz Görmüşünüzdür.Bunlar Alarm Sisteminin Bir Parçasıdır.

Yangın İhbar Sistemleri;Duman,Gaz,Isı Algılayıcı Gibi Alarm Sistemleride Vardır.Ancak Bu Alarm Sistemleri Genellikle İş Merkezlerinde yada Bina Tipi Yerlerde Kullanılmaktadır.Nadiren de Olsa Evlerde yada Bazı İşyerlerindede Kullanılmaktadır.

Genelde Kullanılan Alarm Sistemlerinden Bahsedelim.

İsteğe Göre Kumandalı veya Keypad(şifreli) Alarm Sistemleri Kullanılmaktadır.

Alarm Sistemlerinin Temel Parçaları Pır’lar(Hareket Sensörleri),Telefon Arama Modülleri,Pencere ve Kapı Manyetik Kontakları,Cam Kırılma ve Darbe Sensörleri,Lazer Işınlı Hareket Algılayıcılar,Garaj Bariyer Sensörleri,İç Cephe ve Dış Cephe Sirenleri.

Ortama Göre Adetleri Belirlenen Pır’lar Alarm Sistemi Kurulu İken Herhangi Bir Hareket Anında Hareketi Algılayarak Sistemin Devreye Geçmesini Sağlar.Aynı Şekilde Pencere ve Kapı manyetik Kontakları,Sistem Kurulu İken Pencerelerin veya Kapının Açılması Durumunda Alarm Sistemini Devreye Sokar.

Telefon Arama Modülleri İse Alarm Sisteminin Devreye Geçmesi Durumunda Modüle Gireceğiniz Telefon Numaralarını Arayarak İhbar Verir.

Yani Temel Olarak Sistem Devreye Geçti Anda İçerideki ve Dışarıdaki Sirenler Çalmaya Başlar ve Belirlemiş Olduğunuz Telefon Numaralarını Arayarak İhbar Verir.

Genel Olarak Kullanılan Güvenlik Sistemlerinin Çalışma Şekillerinden,Kullanım Alanlarından Kısaca Bahsettik.Kamera Sistemi Olsun,Alarm Sistemi Olsun İhiyacınıza Uygun Şekilde Umduğunuzdan Çok Daha Uygun Maliyetlere Sahip Olabilirsiniz.Bunun İçin Güvenilir Firmaları Tercih Etmeniz Menfaatinize Olur.

Unutmayınki Çok Sayıda İşgüzarlar Bu Sistemleri Olduğundan Çok Daha Fazla Maliyetle Sizlere Pazarlamaya Kalkabilirler.Önünüze Her Gelen Bende Bu İşi Yapıyorum Diyen Kişilere Güvenmeyin..

 


Kullanım Alanlarına Göre Güvenlik Sistemleri;
a)Kamera Sistemleri;
Görüntü Yakalama Aygıtlarıyla,Bir Ortamın Belirli Merkezlerden İzlenmesi ve Kayıt Edilmesini Sağlar.
b)Alarm Sistemleri;
b.1)Hırsız Erken Uyarı Sistemi;
Bir Bölgenin İstenmeyen Kişilerce Girmesini Engellemek veya Bu Kişilerin Bölgeye Girdikleri Anda İkaz ve Haber Vermesini Sağlayan Sistemlerdir.
b.2)Yangın Erken Uyarı Sistemi;
İnsan ve Mal Güvenliğini Tehdit Eden Ateş,Duman ve Zehirli Gazların Önceden Farkedilmesini İhbar Eden Sistemledir.
b.3)Görüntülü Kapı Telefonları;
Apartman ve Villa Tipi Yerlerde Tercih Edilen Bu Sistemler,Kapıyı Açmadan Gelen Kişi yada Kişilerle Görüntülü ve Sesli İletişim Kurmaya Sağlar.
b.4)Kartlı Geçiş Sistemleri;
Genellikle,Personel Takibini Kontrol Altına Almak İçin Kullanılan Sistemlerdir.
b.5)Parmak İzi Kontrol Sistemleri
b.6)Bekçi Tur Kontrol Sistemleri
b.7)Turnike Geçiş Sistemleri
b.8)Sahte Para ve Evrak Kontrol Sistemleri