a)Box(Standart) Kameralar;
İlk Çıktığı ZamanlardaEn Yaygın Olarak Kullanılan Güvenlik Kameraları Box Kameralar dı. İlerleyen Yıllarda Gece Görüşlü Kameraların Fiyatının Uygunlaşıp,Yaygınlaşmasıyla,Cazibiyetini Yitirmiştir.Ancak Kasalardaki Para Okuma Olaylarında,Değişebilen Lens Özelliğiyle,Günümüzde de 1. Sıradaki Yerini Korumaktadırlar.
Örneğin;Kullanılacak Bölgeye Göre Lens Seçim İmkanı(Sabit Lens,Manul Iris Lens,Auto Iris Lens)
Box Güvenlik Kameralarının Arkasındaki,Dip Switch ayarlarıyla Işık Şiddetleri Manuel yada Otomatik Olarak  Ayarlanabilmektedir.
b)Dome Kameralar;
Genellikle Dış Görünüşlerinin Sade ve Dikkat Çekmemesinden Dolayı Tercih Edilen Kameralardır.Ortamda Kamera Olma Hissiyatını,Görünüş İtibariyle Minimuma İndiren Güvenlik Kamerası Tipi Dome Kameralardır.
c)Infrared Aydınlatmalı(Gece Görüşlü Kameralar);
Infrared Ledleri Sayesinde Aydınlatılamayan Bölgelerde Görüntü Alabilen Özel Kameralardır.Sıfır Karanlıkta Dahi,Led ‘leri Sayesinde Görüntü Alınabilmektedir.Gece Görüşlü Güvenlik Kameraları,Işıklı Ortamda Renkli,Işığın Olmadığı Ortamlarda,Siyah/Beyaz Bir Görüntü Sağlamaktadır.Fiyatının Uygunlaşması ve Sağladığı Özellik İtibariyle,En Yaygın Olarak Kullanılan,Güvenlik Kamerası Modelleridir.
d)Ip(Network) Kameralar;
Adsl Modemlere Direk Bağlanabilen Ekstra Bir Cihaza Bağlı Kalmadan İnternet Üzerinden Görüntü ve Ses Transferi Yapabilen Kameralardır.Ip Kameralar Internet Explorer,Mozilla Firefox ve Desteklenen Cep Telefon Modelleri Üzerinden de İzleme İmkanı Sağlamaktadırlar.Aynı Zamanda Programları Aracılığı İle İzlediğiniz Bilgisayar Üzerine,Kayıt Yapabilme İmkanı da Sunmaktadırlar.
e)Pinhole(Gizli) Kameralar;
İsmini Küçüklüğünden ve Önüne Takılan Lensten Alan Kameralar Olup,Genellikle Gizli Görüntü Yakalamak Amacıyla Kullanılır.Kalem Ucu Deliği Kadar Bir Lense Sahip Olduklarından,Gizlenmeleri En Mümkün Kamera Modelleridir.
f)Speed Dome(Hareketli) Kameralar;
Bir Öperatör Aracılığı İle Her Türlü Kontrol Edilebilen(Zoom,Sağ-Sol,Yukarı-Aşağı) Kameralar Olup,Çok Amaçlı Kullanım Alanlarına Sahiplerdir.Kontrol Ünitesinin Hafızasına,Önceden Belirlemiş Olduğunuz Hareket veya Zoom Ayarlarının,Daha Sonra Tek Bir Düğmeye Basıp,Hafızada ki Hareketlerle,Speed Dome Kameranızı Yönlendirebilirsiniz.
Örneğin;Çok Geniş Alanlarda Sadece Bir Noktaya Odaklanabilme,Herhangi Bir Cismi Takip Edebilme.